3 listopada 2012

Sukienka dla małej damy

Zrobiłam sukienkę dla najmłodszego członka rodziny. Mam nadzieję, że Madzia będzie w niej ładnie wyglądać, chociaż pewnie nie tak od razu, bo sukienka wyszła nieco za duża.


Zainspirowana projektem Eleny Nodel, kierowałam się głównie zdjęciami, w małym stopniu biorąc pod uwagę rozliczenie oczek, bo miałam zupełnie inną włóczkę, o nieznanym składzie i długości.


Wykonanie:
Nabrać 88 o. przy pomocy szydełka. Połączyć ostatnie oczko z początkiem, uważając, żeby nie skręcić robótki.
1 rz.: wszystkie o. prawe, co 22 o. umieścić markery (M)
2 rz.: wszystkie o. lewe
3 rz.: wszystkie o. prawe
4 rz.: wszystkie o. lewe
5 rz.: przed i za M dodać o. prawe przekręcone z poprzecznej nitki poprzedniego rz., wszystkie o. prawe - 24 o. między M
6 rz.: na zmianę o. prawe i lewe, zaczynając od prawego, o. prowadzące raglan zawsze prawe
7 rz.: przed i za M dodać o. prawe przekręcone z poprzecznej nitki poprzedniego rz., na zmianę o. prawe i lewe, zaczynając od prawego
Powtarzać rzędy 6 i 7 jeszcze 6 razy. Między M mamy po 38 o.
20 rz.: rękaw - wszystkie prawe, M, przód - jak rz. 6, M, rękaw - wszystkie prawe, M, tył - jak rz. 6
21 rz.: rękaw - wszystkie lewe, dodać o. lewe, M, przód - jak rz. 7, M, rękaw - wszystkie lewe, dodać o. lewe, M, tył - jak rz.7
Powtórzyć rzędy 20, 21 i 20, zakończyć oczka rękawów, odkładając markery - na drutach jest 2 razy po 43 o. Przód i tył połączyć dodając po 9 o. pod pachami, robić dalej podwójnym ryżem. po 20 rzędach zrobić 6 rz. francuskim, gubiąc pod pachami po 1 o. (liczba o. musi być podzielna przez 6) – 102 o.
Kolejne rzędy przerabiać kolorową włóczką, co 17 o. jedno o. lewe (po jednym pod pachami, pozostałe rozłożyć równomiernie). W 10 rz. dodać 1 o. przed i po każdym lewym o. – 114 o. Potem dodawać 12 o. w co 8 rz. jeszcze 6 razy – 186 o. Przerobić jeszcze 7 rzędów, zmienić kolor i po przerobieniu kilku rzędów (co najmniej 8) wzorem francuskim zakończyć elastycznie.


Mam nadzieję, że rozpiska jest poprawna. :)

7 komentarzy:

 1. Słodka sukienka :-)
  Przepiękne kolory :-)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczna sukieneczka :) Twoja Mała dama będzie pięknie się prezentować. Może za jakiś czas umieścisz fotkę z właścicielką :)

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mała wprawdzie nie jest moja, ale nie miałabym nic przeciwko, żeby taki skarb był mój (jestem jej ciocią-babcią). ;) Też liczę na zdjęcia Madzi w sukience, ale pewnie dopiero jak trochę podrośnie. :)

   Usuń
 3. Fikuśna jest ta sukieneczka:), a dzieciaczki rosną bardzo szybko :)) Pozdrawiam Viola

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło, jeśli zostawisz komentarz dotyczący posta.
Proszę o nieskładanie mi życzeń świątecznych, bo świąt nie obchodzę, a inne uwagi najlepiej kierować na podanego maila, pocztę sprawdzam każdego dnia. Dziękuję! :)