19 lutego 2012

Kwadraty

Lubimy spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Lubimy też grać w scrabble, w karty, szachy, warcaby czy chińczyka. Czasem jednak chce nam się nowej gry, nowego wyzwania. Na taką chwilę proponuję grę w kwadraty. Zasady SQUARE bardzo ładnie opisał Lech Pijanowski w swojej książce Przewodnik gier (Lacpress, 1992), a ja poniżej wyłożę własną, lekko zmodyfikowaną wersję. Dodatkową zaletą gry w kwadraty jest to, że możemy ją sobie sami zrobić.

KWADRATY (gra strategiczno-losowa)
Potrzebne będzie 35 kwadratowych kamieni, specjalnie oznakowanych. Poza tym przyda się kartka i coś do pisania.

Zasady gry
Wymieszane kamienie kładziemy spodem do góry, każdy wybiera sobie 5 sztuk. Po każdym ruchu należy dobrać kamień z rezerwy, żeby zawsze mieć ich pięć.
Grę rozpoczyna wylosowany zawodnik, wykładając dowolny kamień. Kolejni gracze dokładają po jednym swoim kamieniu zgodnie z oznakowaniami (czyste do czystego, trójkąt do trójkąta itd.). Układać należy tak, by kamienie tworzyły razem jak największe kwadraty i prostokąty – gracz, który dopełnił kwadrat lub prostokąt, otrzymuje tyle punktów, ile kamieni zawierają największe utworzone przez niego figury. Najmniejszy punktowany kwadrat składa się z czterech kamieni. We wnętrzu liczonej figury może brakować kamieni, ważne, żeby jej obwód był pełny. 
W trakcie gry wiele kamieni liczy się wielokrotnie jako elementy kolejnych tworzonych figur. Może zdarzyć się tak, że wyłożony kamień nie utworzy figury, a tym samym nie doliczy się punktów. Możliwy jest również układ, w którym po dołożeniu kamienia zostaną utworzone dwie lub nawet trzy figury – wtedy sumuje się je wszystkie. Przykładowe ułożenie:


Na zdjęciu pokazany jest układ, w którym dwie maksymalne figury złożone każda z 12 kamieni mają w środku miejsca niezapełnione (ten fragment gry, w zależności od kolejności układania kamieni, mógł dać najpierw 12 punktów, potem 9 lub 6, a na końcu 20). Poza tym są pełne prostokąty: jeden za 6 punktów i trzy po 8 punktów.

Wygrywa zawodnik, który zdobędzie najwięcej punktów.

● ● ●

Przy grze w liczniejszym gronie warto mieć dwa komplety kamieni (70 sztuk), wówczas gra jest ciekawsza i nie kończy się zbyt szybko. Jak widać, nasze kamienie są już mocno wyeksploatowane, pewnie niedługo trzeba będzie sporządzić nowy zestaw. ;)
Plik graficzny do wydruku można pobrać tutaj – wystarczy wkleić do edytora tekstu lub programu graficznego na stronę A4. Zazwyczaj drukuję na zwykłej kartce i naklejam całość na sztywniejszą kartkę kartonową, z kolorowym spodem. Potem wycinam ostrym nożykiem (takim do wykładzin), przy linijce, ale można też użyć mocnych nożyczek. Zestaw zajmuje mało miejsca i towarzyszy nam w podróżach, uprzyjemniając nudne chwile. :)

8 komentarzy:

 1. Bardzo fajnie wygląda ta gra w kwadraty. My często gramy w różne gry planszowe. najbardziej lubimy Ticket to Ride i Carcassone.
  Jeżeli lubicie Scrabble, to może weźmiecie udział w candy? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Candy ze scrabblami to bardzo kusząca propozycja. Zwłaszcza że dostrzegam pokrewne dusze. :) To lecę dopełnić formalności...

  OdpowiedzUsuń
 3. hej, znalazlam Twoj wpis na innym blogu, dalam Ci tam odpowiedz ale pomyslalam, ze tu bedzie szybciej, powiedz prosze jak usunełas weryfikacje obrazkową komentarzy bez przełączania na stary widok? siedzę i szukam tej opcji od rana, z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej,
   Trzeba przejść do starego widoku ustawień i tam w ustawieniach komentarzy odznaczyć albo zaznaczyć box dotyczący weryfikacji.
   Bardzo ta werykacja uciążliwa, nieprawdaż? :)

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo. Niech służy ku radości. :)

   Usuń
  2. Z pozdrowieniami:
   http://bajdocja.blogspot.com/2015/11/square-gra.html
   :-)

   Usuń
 5. Przekierowana od Buby Bajdocji też skorzystam z wydruku:)
  Bardzo dziękuję.

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło, jeśli zostawisz komentarz dotyczący posta.
Proszę o nieskładanie mi życzeń świątecznych, bo świąt nie obchodzę, a inne uwagi najlepiej kierować na podanego maila, pocztę sprawdzam każdego dnia. Dziękuję! :)