30 września 2018

wrzesień 2018 — podsumowanie

Przeczytane we wrześniu:
Jim Butcher, Front burzowy — 4
Jim Butcher, Pełnia księżyca — 4
Jim Butcher, Upiorne zagrożenie — 4
Donna Tartt, Szczygieł — 5,5
„Było to uczucie obejmujące smutek i wstręt wykraczające daleko poza wymiar osobisty: chore, wszechogarniające obrzydzenie do całej ludzkości i ludzkiej aktywności od zarania dziejów. Gadzia obmierzłość biologicznego gatunku. Starość, choroba, śmierć. Nieuniknione dla wszystkich. Nawet ci piękni są jak miękkie owoce, które się zaraz popsują. A jednak w jakiś sposób ludzie cały czas się pieprzyli, rozmnażali i produkowali nowe mięso przeznaczone do grobu, uważając, że wydawanie na świat kolejnych istot po to, żeby tak samo cierpiały, jest niejako czymś zbawczym, dobrym, nawet w jakiś sposób moralnie chwalebnym: wciąganie dalszych niewinnych stworzeń do tej gry, w której nie ma wygranych. Wiercące się dzieci i ociężałe, zadowolone z siebie, nafaszerowane hormonami matki. Ojej, jaki on śliczniusi! Oooo. Dzieciaki drące japę i przewracające się na podwórkach bez pojęcia o tym, jakie czeka ich w przyszłości piekło: nudna praca, morderczy kredyt hipoteczny, nieudane małżeństwo, łysienie, wymiana bioder, samotna kawa w pustym domu i worek kolostomijny w szpitalu. Większość ludzi zdawała się zadowalać cienką dekoracyjną powłoką i pomysłowym oświetleniem scenicznym, które czasami sprawiały, że fundamentalna potworność ludzkiej egzystencji wyglądała nieco bardziej tajemniczo i mniej obrzydliwie. Ludzie uprawiali hazard, grali w golfa, pielęgnowali ogrody, handlowali akcjami, uprawiali seks, kupowali nowe samochody, ćwiczyli jogę, pracowali, modlili się, odnawiali domy, przejmowali wiadomościami, rozpieszczali dzieci, plotkowali o sąsiadach, ślęczeli nad recenzjami restauracji, zakładali organizacje charytatywne, popierali kandydatów politycznych, jeździli na US Open, chodzili na kolacje, podróżowali, zabawiali się wszelkiego rodzaju gadżetami i urządzeniami, zalewając bez przerwy umysł informacjami, tekstami, korespondencją i rozrywką ze wszystkich stron, żeby tylko zapomnieć o tym, gdzie jesteśmy, czym jesteśmy. Ale w dobrym świetle nie sposób było tego nie dostrzec. Wszystko gniło od góry do dołu. Zostajesz po godzinach w pracy; posłusznie wydajesz na świat potomstwo według statystycznej średniej; uśmiechasz się uprzejmie podczas pożegnalnej imprezy z okazji przejścia na emeryturę; a potem podgryzasz pościel i dławisz się brzoskwiniami z puszki w domu opieki. To już lepiej nigdy się nie urodzić - nigdy niczego nie chcieć, nigdy na nic nie liczyć.”
Michelle Paver, Przepaść — 5
Mun-yol Yi, Nasz skrzywiony bohater — 4,5
Ben MacFarlane, Neil Simpson, Wakacyjny dyżur — 4,5
John Edward Williams, Profesor Stoner — 5
„Tak więc opatrzność, społeczeństwo lub los, jakkolwiek chcecie to nazywać, stworzyły dla nas tę norę, żebyśmy się w niej skryli przed burzą. To dla nas istnieje uniwersytet, dla wygnanych ze świata. Nie dla studentów, nie dla bezinteresownego poszukiwania wiedzy, nie dla wielu innych powodów, które się czasem słyszy. Prawdziwym powodem jesteśmy my, choć wpuszczamy tu też zwyczajnych ludzi, którzy przetrwaliby w zwyczajnym świecie - ale tylko nielicznych i wyłącznie dla kamuflażu. Podobnie jak kościół w wiekach średnich, który miał gdzieś ludzi świeckich, a nawet samego Boga, zachowujemy pozory, żeby przetrwać. I przetrwamy, ponieważ musimy.”
„W czterdziestym trzecim roku życia William Stoner odkrył to, czego inni, znacznie młodsi, dowiedzieli się przed nim: że na końcu kochamy inaczej niż na początku, a miłość nie jest celem tylko procesem, w którym jeden człowiek próbuje poznać drugiego.”
Szymon Jędrusiak, Zawisza Czarny: Aragonia — 5
Szymon Jędrusiak, Zawisza Czarny: Droga do króla — 5
Szymon Jędrusiak, Zawisza Czarny: Wielka wojna — 5
Jim Butcher, Rycerz lata — 4
Alan Bennett, Czytelniczka znakomita (powtórka) — 5
Karol Bunsch, Bezkrólewie (powtórka) — 5
„Nie ma równych ludzi, jak nie ma dwóch jednakowych drzew, a wolny jest tylko ten, kto nikogo nie ma nad sobą ani pod sobą; jak zwierz!”
Marek Wałkuski, To jest napad! czyli Kawałek nieznanej historii Ameryki — 4,5
Katarzyna Nosowska, A ja żem jej powiedziała... — 4
Karol Bunsch, Odnowiciel (powtórka) — 4

w trakcie czytania:
David Grann, Czas krwawego księżyca: Zabójstwa Indian Osagów i narodziny FBI
Lian Hearn, Kwiat śliwy, mroczny cień

● ● ●

Statystyki:
Razem książek (w miesiącu/w roku): 17/131 (+ 4 opowiadania)
Powtórki: 3 (Bennett, Bunsch x 2)
Autorzy polscy: 7 (Jędrusiak x 3, Bunsch x 2, Wałkuski, Nosowska)
Autorzy obcy: 10 (Butcher x 4, Tartt, Paver, Yi, MacFarlane, Williams, Bennett)
Średnia ocen: 4,59

Cykle napoczęte, w trakcie lub zakończone: 3 (Butcher: Akta Harry'ego Dresdena, Jędrusiak: Zawisza Czarny, Bunsch: Powieści Piastowskie)
Książki historyczne (do 1945 roku): 7 (Paver, Jędrusiak x 3, Bunsch x 2, Wałkuski)
Książki fantastyczne (SF i fantasy): 5 (Butcher x 4, Paver)
Nobliści: 0
Z własnej półki (nowe [powtórki]/razem w roku [powtórki]): 5[3]/43[13]

● ● ●

W tym miesiącu na półkę sprzedam/wymienię trafiają:


Więcej książek dostępnych od ręki tutaj.
Chętnych zapraszam na priv (sprzedaż gdziekolwiek, wymiana tylko w Toruniu).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi miło, jeśli zostawisz komentarz dotyczący posta. Komentarze zawierające linki promujące inne strony nie będą zatwierdzane.
Dziękuję! :)