31 lipca 2021

lipiec 2021 — podsumowanie

Przeczytane w lipcu:

Maryla Szymiczkowa, Złoty róg — 5

Bolesław Leśmian, Przygody Sindbada Żeglarza — 4

Robert Kirkman, Żywe Trupy: Tom 1 i 2 (powtórka) — 5

Arkadij i Borys Strugaccy, Przenicowany świat (powtórka) — 5

„Sumienie istotnie wytycza ideały. Ale ideały właśnie dlatego noszą nazwę ideałów, że znajdują się w rażącej sprzeczności z rzeczywistością. Przecież właśnie tylko to chcę powiedzieć, jedynie to powtarzam: nie należy niańczyć się ze swoim sumieniem, trzeba je jak najczęściej wystawiać na zimny przeciąg nowej rzeczywistości i nie lękać się plam i blizn, które wskutek tego mogą się na nim pojawić...”

Arkadij i Borys Strugaccy, Żuk w mrowisku (powtórka) — 5

„W epokach globalnych katastrof cywilizacje wyrzucają na powierzchnię bytu całe draństwo, całą ohydę nagromadzoną przez stulecia w genach społeczności. Formy tej piany są niezmiernie różnorodne i według nich można osądzać, na ile niezdrowa była konkretna cywilizacja w momencie kataklizmu, ale bardzo niewiele da się powiedzieć o naturze tego kataklizmu, ponieważ najróżniejsze kataklizmy — czy to będzie globalna pandemia, czy wojna światowa, czy też katastrofa geologiczna — wychlustują na powierzchnię taką samą pianę — nienawiść, zwierzęcy egoizm, okrucieństwo, które wydaje się usprawiedliwione, ale którego żadną miarą usprawiedliwić nie sposób.”

Arkadij i Borys Strugaccy, Fale tłumią wiatr (powtórka) — 5

„Dziadek Gorbowski. Był jak z bajki — zawsze dobry i dlatego zawsze miał rację. Taka była jego epoka, że dobroć zawsze zwyciężała. «Ze wszystkich możliwych rozwiązań wybieraj to, w którym jest najwięcej dobroci». Nie najbardziej obiecujące, najbardziej racjonalne, nie najbardziej postępowe, a już na pewno nie najbardziej efektywne, ale to, w którym jest najwięcej dobroci! Nigdy nie wypowiadał tych słów, nadzwyczaj jadowicie wyrażał się o swoich biografach, którzy przypisywali mu te słowa i z pewnością nigdy nie myślał tymi słowami, jednak cała treść jego życia zawarta jest w nich właśnie. Oczywiście słowa to nie recepta, nie każdemu jest dane być dobrym, to taki sam talent jak na przykład słuch muzyczny albo jasnowidzenie, tylko znacznie rzadszy. I będzie wyciosane w kamieniu «On był dobry»...”

Peter Watts, Poklatkowa rewolucja — 4,5

Robert Kirkman, Jay Bonansinga, Narodziny gubernatora — 4,5

Robert Kirkman, Jay Bonansinga, Droga do Woodbury — 4,5

Robert Kirkman, Jay Bonansinga, Upadek Gubernatora: Tom 1 — 4,5

Neal Shusterman, Głębia Challengera — 5

Tomasz Duszyński, Zamieć — 5

Johann Wolfgang von Goethe, Cierpienia młodego Wertera — 4

„Natura ludzka [...] ma zakreślone sobie pewne granice, znosi radość, cierpienie i ból do pewnego jeno stopnia, a musi ulec, gdy je przekroczy. Nie należy przeto pytać, czy ktoś jest słaby, czy mocny, ale czy może udźwignąć brzemię cierpień swoich, bez względu na to, czy są one natury fizycznej, czy moralnej. Uważam, że równie niestosownym jest nazywać samobójcę tchórzem, jak gdybyśmy tchórzem nazwali chorego, który zmarł na żółtą febrę.”

Robert Kirkman, Jay Bonansinga, Upadek Gubernatora: Tom 2 — 4,5

 

Niedokończone, porzucone:

Ewa Kassala, Hatszepsut

 

w trakcie czytania:

Władysław Łoziński, Prawem i lewem: Obyczaje na Czerwonej Rusi w pierwszej połowie XVII wieku

 

● ● ●

 

Statystyki:

Razem książek (w miesiącu/w roku): 14/83

Powtórki: 4

Autorzy polscy: 3 (Szymiczkowa, Leśmian, Duszyński)

Autorzy obcy: 11 (Kirkman x 5, Strugaccy x 3, Watts, Shusterman, Goethe)

Średnia ocen: 4,68

 

Cykle napoczęte, w trakcie lub zakończone: 5 (Szymiczkowa: Profesorowa Szczupaczyńska, Kirkman: Żywe Trupy: Słuchowisko, Strugaccy: Historia Przyszłości: Maks Kammerer, Kirkman, Bonansinga: Żywe Trupy (powieść), Duszyński: Glatz)

Książki historyczne (do 1945 roku): 3 (Szymiczkowa, Leśmian, Duszyński)

Książki fantastyczne (SF i fantasy): 9 (Kirkman x 5, Strugaccy x 3, Watts)

Nobliści: 0

 

● ● ●

 

W tym miesiącu na półkę sprzedam/wymienię trafiają: 

 

Więcej książek dostępnych od ręki tutaj.

Chętnych zapraszam na priv (sprzedaż gdziekolwiek, wymiana tylko w Toruniu).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi miło, jeśli zostawisz komentarz dotyczący posta.
Proszę o nieskładanie mi życzeń świątecznych, bo świąt nie obchodzę, a inne uwagi najlepiej kierować na podanego maila, pocztę sprawdzam każdego dnia. Dziękuję! :)